Faculty

        DEAN, FACULTY OF COMMERCE AND MANAGEMENT

 

DEPARTMENT OF COMMERCE & MANAGEMENT

S.NO. NAME QUALIFICATIONS
1 Dr. Lovenish M.Com., M.Phil., MBA, Ph.D, NET
2 Dr. Anshu Gupta M.Com., M.B.A., M.Phil, Ph.D., NET
3 Dr. Rekha Chaudhary M.Com.,  Ph.D., NET
4 Dr. Monika Muwal M.Com.,  Ph.D., NET
5 Ms. Deepika Dutta M.Com., M.B.A., NET
6 Ms. Pooja Bhutani M.Com., M.B.A., B.Ed, HTET, NET
7 Ms. Deepika Kathuria M.Com., ACS, B.Ed., NET
8 Ms. Rekha Chauhan M.Com., M.Phil., NET
9 Ms. Jyoti M.Com., M.B.A.
10 Mr. Sugam Gupta M.Com., B.Ed.
11 Ms. Manisha Chaudhary M.B.A., M.Com., B.Ed., M.Ed.
12 Ms. Ena Gupta M.Com.
13 Ms. Manisha Saini M.Com., M.Phil., NET
14 Ms. Khushboo M.Com.
15 Ms. Anamika M.B.A., M.A.(Eco), B.Ed.

 

DEPARTMENT OF COMPUTER SCIENCE AND APPLICATIONS

S.NO. NAME QUALIFICATIONS
1 Dr. Amrish Agarwal M.C.A., M.Phil, Ph.D.
2 Dr. Anita Sharma M.C.A., M.Phil, Ph.D. NET
3 Ms. Rajni Saini M.C.A.
4 Dr. Priyanka M.C.A., Ph.D.
5 Ms. Manu Midha B.Tech, M.Tech (C.S)
6 Mr. Jujhar Singh B.Tech, M.Tech (C.S)
7 Ms. Minal B.C.A., M.Sc (C.S)
8 Ms. Manisha Saini M.C.A.
9 Ms. Prerana Khurana B.Tech, M.Tech (C.S)
10 Ms. Shipra M.C.A. 
11 Ms. Tanvi MCA., NET

 

DEPARTMENT OF CHEMISTRY

S.NO. NAME QUALIFICATIONS
1 Ms. Anju Rani M.Sc., B.Ed
2 Ms. Rakshi M.Sc.

 

DEPARTMENT OF ENGLISH

S.NO. NAME QUALIFICATIONS
1 Dr. Rajesh Sharma M.A., Ph.D.
2 Dr. Seema Sharma M.A., M.Phil, Ph.D.
3 Dr. Poonam Verma M.A., M.Phil, Ph.D.
4 Ms. Mamta M.A.
5 Ms. Suman M.A. Eng, NET, B.Ed.
6 Dr. Amol Rattan M.A. , Ph.D.7
7 Ms. Neha M.A.

 

DEPARTMENT OF ECONOMICS & RURAL INDUSTRIALIZATION

S.NO. NAME QUALIFICATIONS
1 Dr. Meenakshi M.A.(Eco.), M.A.(Edu.), B.Ed., M.Phil.,Ph.D.,NET
2 Dr. Ashish Gupta M.A., Ph.D., NET
3 Ms. Rakshita Kharbanda M.A (Eco), B.Ed.
4 Dr. Parveen Kumar M.A (Eco), NET, Ph.D
5 Ms. Kavita                              M.A (Eco), M.Ed., M.Phill, NET-Edu

 

DEAN, ARTS FACULTY

  • Prof. Sanjay Sharma, HOD Geography

DEPARTMENT OF GEOGRAPHY

S.NO. NAME QUALIFICATIONS
1 Sh. Sanjay Kumar Sharma M.Sc., M.Phil.
2 Ms. Padma Batra M.Sc.(Geo), M.Ed.
3 Mr. Pardeep M.Sc., M.Phil, B.Ed.,NET
4 Mr. Anil M.Sc.                    

 

DEPARTMENT OF HINDI

S.NO. NAME QUALIFICATIONS
1 Dr. Sanjay Jain  M.A. (Hindi, Sanskrit) M.Phil, Ph.D.
2 Dr.(Ms.) Ritu                M.A., M.Phil., Ph.D., NET
3 Ms. Anju M.A., NET

 

DEPARTMENT OF HISTORY

S.NO. NAME QUALIFICATIONS
1 Dr. Sulochna Nain M.A., M.Phil, Ph.D., NET, SLET

 

DEPARTMENT OF MATHEMATICS

S.NO. NAME QUALIFICATIONS
1 Ms. Rama Gupta B.Sc., M.Sc., M.Phil, PGDCA, B.Ed., HTET
2 Dr. Jyoti Madan M.Sc., B.Ed, Ph.D, HTET (TGT, PGT), CTET, GATE
3 Ms. Rajni Sharma M.Sc., B.Ed., M.Ed., M.Phil
4 Mr. Amresh Kumar M.Sc., B.Ed, UPTGT (PRT, TGT)
5 Ms. Rajni Bansal                              M.Sc.

 

DEPARTMENT OF MASS COMMUNICATION

S.NO. NAME QUALIFICATIONS
1 Dr. Vijay M.A. Mass Comm., Ph.D.
2 Mr. Gurdev M.A. Mass. Comm.    

 

DEPARTMENT OF POLITICAL SCIENCE

S.NO. NAME QUALIFICATIONS
1 Dr. Balram Sharma M.A., M.Ed., M.Phil, Ph.D
2 Ms. Manisha Sharma                M.A.

 

DEPARTMENT OF PSYCHOLOGY

S.NO. NAME QUALIFICATIONS
1 Ms. Poonam Panchal                B.Libsc, M.Libsc, M.A.(Psy), M.Phil
2 Mr. Vipin M.A.(Psy)

 

DEPARTMENT OF PHYSICS

S.NO. NAME QUALIFICATIONS
1 Ms. Sapna Mehla    M.Sc., B.Ed.
2 Ms. Nancy            M.Sc.

 

DEPARTMENT OF PHYSICAL EDUCATION

S.NO. NAME QUALIFICATIONS
1 Dr. Jitender Chauhan                MPED, M.Phil., NET, Ph.D

 

DEPARTMENT OF SANSKRIT

S.NO. NAME QUALIFICATIONS
1 Dr. (Ms.) Rajya Shree M.A., M.Phil., Ph.D., NET

 

DEPARTMENT OF TAX PROCEDURE AND ADD-ON-COURSES

S.NO. NAME QUALIFICATIONS
1 Dr. Lovenish                M.Com., M.B.A., M.Phil, Ph.D., NET

 

BURSAR

S.NO. NAME QUALIFICATIONS
 1  Dr. Sanjay Jain  MA, M.Phil, Ph.D.

 

EXAMINATION COMMITTEE

S.NO. NAME
1 Sh. Sanjay Sharma
2 Dr. Lovenish
3  

 

CHIEF EDITOR, COLLEGE MAGAZINE

S.NO. NAME
1 Dr.(Mrs.) Seema Sharma
 
 

TIME TABLE COMMITTEE

S.NO. NAME
1 Dr. Sanjay Jain
2 Sh. Sanjay Sharma
3 Dr. Lovenish
4 Dr. Amrish Agarwal

 

STUDENT GRIEVANCE REDRESSAL CELL (BOYS), LEGAL LITERACY AND RED CROSS CELL

S.NO. NAME
1 Dr. Sulochana Nain
2 Dr. Meenakshi
3 Dr. Lovenish

 

STUDENT GRIEVANCE REDRESSAL CELL (GIRLS)

S.NO. NAME
1 Dr. (Mrs.) Rajya Shree
2 Dr. (Mrs.) Seema Sharma
3 Dr.(Mrs.) Meenakshi 

 

RED RIBBON CLUB

S.NO. NAME
1 Dr. Sanjay Jain, Convener
2 Ms. Rama Garg

 

 

NATIONAL CADET CORPS (INFANTRY WING)

S.NO. NAME
 1  Sh. Ashish Gupta

 

NATIONAL SERVICE SCHEME

S.NO. NAME
1 Dr. Meenakshi Programme Officer

 

YOUTH WELFARE DEPARTMENT

S.NO. NAME
1 Dr. Poonam Verma

 

WOMEN CELL

S.NO. NAME
1 Dr.(Ms.) Seema Sharma, Co-ordinator
2 Ms. Rajni Sharma
3 Dr. Anshu Jain

 

PROSPECTUS AND LIBRARY-CUM-IDENTITY CARD

S.NO. NAME
1 Dr. Rajesh Sharma, Convener
2 Dr. Sanjay Gupta
3 Sh. Suresh Kumar

 

ANTI-RAGGING CELL

S.NO. NAME
1 Dr.(Ms.) Rajya Shree
2 Dr. Sanjay Gupta
3 Dr.(Mrs.) Ritu
4 Dr. Jitender Chauhan

 

PROFESSIONAL COURSES AND CAREER GUIDANCE CELL

S.NO. NAME
1 Dr. Meenakshi Kundu, Co-ordinator
2 Dr. Lovenish
3 Ms. Rama Garg

 

ECO-CLUB

S.NO. NAME
1 Dr. (Mrs.)Rajya Shree
   

 

SC/BC CELL

S.NO. NAME
1 Dr.(Mrs.) Ritu
2 Dr. Sanjay Gupta
3 Dr. Jitender Chauhan

 

LIBRARY & INFORMATION CENTRE

S.NO. NAME Designation Qualifications
1 Dr. Sanjay Gupta Librarian B.Lib., M.Lib., M.Phil, Ph.D.
2 Ms. Shikha Gupta Asstt. Librarian B.Lib., M.Lib., M.Phil(Lib.Sc.), PGDCA

 

OFFICE STAFF

S.NO. NAME  Designation
1 Sh. Suresh Kumar  Head Clerk-cum-Accountant
2 Sh. Zile Singh  Steno-Typist
3 Sh. Vikram Harit  Clerk

 

UNDER SELF FINANCE

S.NO. NAME  Designation
1 Sh. Kushal Rana Clerk
2 Sh. Rishi Pal Lab Attendent
     

 

SEVADAR

S.NO. NAME Designation
1 Sh. Ramesh Peon
2 Sh. Suresh Peon

 

MALI

S.NO. NAME Designation
 1 Sh. Ram Khilavan Mali